Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Alumni to gather during Festival weekend

August 11, 2017
Traer Star-Clipper

Traer, Traer-Clutier and North Tama's alumni will gather on Friday and Saturday, Aug. 11 and 12 for a reunion coinciding with the Winding Stairs Festival celebration. Eight classes have been especially invited to the festivities: the Traer classes of 1952 (65 years), 1957 (60 year), and Traer-Clutier 1962 (55 years); the North Tama Classes of 1967 (50 year); 1972 (45 years), 1977 (40 years), and 1992 (25 years). Letters were also sent to the Traer Class of 1947 to encourage a reunion of the 70 year class.

Representatives of the eight honored classes: Nancy Kahler Degner (1947), Jean Alcorn Wellman (1952), Marlene Mannel Beenken (1957); Sam and Ellen Young (1962); Diane Hosek Owens and others (1967); Bonnie Podhajsky McGowan (1972); Mary McLean and others (1977); and Anita Zmolek Dostal (1992) have issued the invitations to the special event.

In addition, those who have graduated from Traer over 50 years ago may wish to attend the Saturday evening (Aug. 12) informal dinner, to be held at the Traer Memorial Building following the Grand Parade. Those reservations should be made immediately by calling Ellen Young at 319 231-7654 or 478-2367.

Those attending the alumni weekend are reminded that alumni festivities begin with an informal social gathering at the Traer Memorial Building on Friday evening, beginning at 7 p.m. The 25-year class will be furnishing snacks for that occasion, with a cash bar available for cold drinks. Any friends who wish to greet returning alumni are welcome to attend that event.

A dedication of a Memorial Bench given in honor of the late Don Lau, former educator and outstanding community volunteer, will be held at 1:45 on Saturday, followed at 2 p.m.by alumni tours available at the North Tama School if you would like to see the changes there. Golf is also available this weekend at the Traer Golf Club.

On Saturday evening, an informal picnic-style buffet will be served to the honored classes at the Traer Memorial Building, beginning about 7 p.m. following the parade; reservations are required to attend. Group photos of the honored classes will be taken.

On Sunday morning, area churches welcome alumni to attend services, and the North Tama Booster Club welcomes all to take part in a golf tournament at the Traer Golf Club beginning at 11 a.m., and an "open to all" brunch will be held at the clubhouse.

General Chairman for the Traer/North Tama Alumni organization is Ellen Young, treasurer is Diane Earley Panfil, and historian is Mary McLean. If you will be in one of the honored classes for next year and would like to help with planning that event, please contact Ellen. For general information about the reunion, contact her at 319-231-7654.

The Star-Clipper is again graciously printing the names of those in the eight honored classes for this year, furnished by the class chairmen, with those who had made reservations to attend by Aug. 2, marked with an asterisk. Those classes are:

Class of 1992

*Janeece Anderson Downs, Bridgett Barthelmes, Aaron Bauch, Jamie Boeckmann, Charlotte Bohnstengel Blocker, Jolene Book Manibhar, Shauna Brennan Cottrill, Justin Caslavka, Sheri Cizek Sheppard, Paul Cizek, *Tim Colvin, Troie Croft, Travis Dvorak, *Gregory Edwards, Ronald Eisele, Matthew Grace, Jamie Erhardt, Kerri Jensen Dunkel, *Tonia Kucera Allen, Tina Larsen Koenen, Rebecca McDermott, *Jennifer Mills Ketchum, Sherry Nessler King, *Michelle Novotny Bailey, Daniel O'Malley, Kristi Palmer Halverson, Blake Pearson, *Nicholas Podhajsky, Erick Rinkleff, Amy Schellhase Devin, Christi Sell Hulme, Malinda Svoboda, Melinda Svoboda Seering, *Valeria Svoboda Calderwood, Patrick White, Micole Wilson Stobbe, Casey Wood, *Anita Zmolek Dostal.

Deceased class members:

Class of 1977

*Deb Barge Kastantin, Karma Anderson Wanamaker, Florence Babinat Hanus, Robert Babinat, *Christine Berger Tucker, *Peggy Breakenridge Finzen, Penny Breakenridge Gordon, Paul Brezina, Connie Cizek Uhlenberg, *Ronnie Cizek, Sylvia Cranke Ballman, *Elaine Cufr Bangs, James Currens, David Danker, *Susan Degner Corcoran, JoAnn Dostal Murphy, Debra Draper Hall, Angela Dvorak Martens, Jeffery Dvorak, Diane Erickson Kostlan, Scott Farland, Daniel Fisher, *Rick Greiner, Julie Griffin Tucker, Duane Hanus, Donna Hess, Terry Sue Hobert Albert, Steven Hoeg, Jonathan Holmes, *Mary Ann Ives, *George L. Kadrmas, *Rhonda Kahler Kling, Lon Karr, Vicki Keller, *Kurt Ketter, Randy Kladivo, Sheryl Kokesh, Gregory Kos, Kevin Krezek, LeAnn Kubik Heitkamp, *Michael Kubik, *Steve Kupka, *Cheri Larson Tomlinson, Nancy Linhart Downing, *Dawn Lundak Nunnikhoven, *Diane Lundak Johansen, Jodie Martin Ruffcorn, Connie Mason, Samuel Mason, Connie McVay, Mary McLean, Theresa Mechtel Wentland, Denise Morris Weber, *Sarah Norman Dostal, *Cheryl Novotny Gibney, Eli Novotny, Cathy Parizek Clarke, Christy Parizek Lichty, Bruce Pecenka, John Petersen, Todd Petterson, Alan Rayman, Sherry Ross Geerdes, Jean Ruzicka Brezina, *David Schmidt, Joan Schoenfelder Waters, James Sebetka, Michael Smith, Dawn Staker Crawford, *Gloria Staker Whisner, *Jennifer Stark Johnson, Mary Ann Thierer, *John M. Thomas, *Michael Thompson, Mark Tomlinson, Mary Lou Untiedt Bishop, Cynthia Weber, Jeffery Wieler, Chet Wendt, *Byron Wood, Karen Wrage Rohach, Loren Wrage, *Cynthia Yanda Hatzky, Deb Yuska Schlichting, Kevin Zhorne, Jeff Wilkerson, Connie McVay.

Deceased class members: Diane Mauderer, Kathleen Otting Friedley, Joy Strickland, Kellee Weber.

Class of 1972

Nancy Anderson Petit, Joseph Babinat, Susan Barge McIntyre, Elizabeth Bauch, Calvin Berger, Steven Blocker, Dennis Bohnstengel, James Bohnstengel, Zona Boldt Huss, Lt. Comm. Lance Bovey, Susan O'Donnell, Allen Brezina, Charlene Brezina Wood, Martin Buffington, Stewart Calderwood, 1st Sgt. Hubert Caloud, Lon Caslavka, Owen Catron, Jeffery Cizek, Linda Crawford Bryant, Michael Cufr, Dr. John Dedic, William Dedic, Judith Degner Breakenridge, Jodi Dinsdale McConoughy, Coleen Froehlich Kelenske, *Martin Hanus, Rita Hayek Amico, Kent Herink, Gary Hulme, Marlys Hushak Rizzi, John Kostlan, Tom Kubik, *Barbara Kucera Hulme, David McKinley, Janet Melcher Fawks, Rita Parizek King, *Bonnie Podhajsky McGowan, Susan Pohlman McCombs, Steven Popelka, Dale Posusta, Christine Reinig Robertson, Cynthia Reinig Sienknecht, Kathleen Rhodes Johnson, Cynthia Sealock Gabrielson, Carol Sevcik Seaton, Donald Sienknecht, Mark Sienknecht, Russell Speirs, Gregory Staker, Steven Stepanek, *Mary Sternberg Davis, Mark Svoboda, Vicky Tanner, Barbara Thomas Gill, Peggy Topinka Backen, Steve Topliff, Jean Valenta Lillis, James Velky, Cynthia Vorba Buresh, *Rhonda Wilson Rupert.

Deceased class members: Barbara Glenn Wilson, Mary Harrison Novak, Steve Jacobs, Lavern (Chuck) Kahler, Rita Parizek King, Rick Vesely.

Class of 1967

*Gaylen "Sam" Adam, *Marguerite Beenken Hulme, *Sandra Bohnstengel Ortman, *Linda Bohnstengel Kusmerz, Katherine Bradley Schmit, Steve Bradley, Scott Breakenridge, Barbara Briggs Butts, Randy Casey, Dennis Caslavka, *Dale Christensen, *Jacqueline Cizek Winchip, Jan Cooper, Dennis Dedic, *Charles Dinsdale, *Janice Ehrig Carpenter, Randy Grant, *Nancy Gravatt Miller, Kirby Gruchow, Stanley Hanus, *Mary Harrison Sheffield, *Harry Harrison, James Harrison, *Eugene Hayek, *Barbara Hladik Halupnik, *Diane Hosek Owens, *Wayne Janssen, Dennis Jones, *Richard Keith, Larry Knoop, *Judy Krezek Hook, *Bonnie Kucera Burgan, Judy Kupka Anderson, Linda Lawrence Powell, Russell Light, *Larry Lunde, Kerryn Mason Hilliard, *Victor McKinley, *Delores McKinney Montgomery, Janet Mills Schoonover, *Sheila Morrison Bird, Charles Moyer, *Judy Munger Christensen, *Robert Nessler, Douglas Neymeyer, Darrell Ohrt, *Michael Ortman, Damian Parizek, *Dennis Pavelka, *Lavon Plogman Vandekamp, *D. Matthew Powell, Cameron Rottler, *John "Bill" Safley, Mariel Staker Brubaker, *Carol Starck Osborn, *John Stull, Peter Giles Svoboda, Nancy Tudor Caviness, Ronald Vojtech, *Joe Weber, *Mary Whannel McKinley, *Zoe Ann Wignall, *Linda Wilson Bovy, Neil Wood, Terry Wood, Loren Zmolek.

Deceased class members: Robert Caloud, Rella Corbin Shipman, Susan Dahms Stedman, Lee Kvidera, Max Morrison, Ronald Pohlman, Jeff Wilson.

Class of 1962

*Ron Adamek, Paulette Altenhein Stover, Donald Banes, Linda Bradley Moeller, *Daniel Brandt, *William Brutsman, *Judith Burghart Schrader, Curtis Caslavka, Robert Cherveny, *P. Jayne Draper, *Karen Dalziel Tallman, Dean Deke, *Gary Dinsdale, Marvin Dostal, *Roselynn Draper Edwards, *Laretta DuToit Dvorsky, Larue DuToit Sebesta, *Ellen Grover Young, Carma Halupnik Mattioda, Robert Himschoot, Gary Knoop, Mary Lea Konicek Opitz, Nancy Konicek Temple, Karen Kopriva Welter, Verna Kopriva Staveley, *Kathleen Kremenak Brundage, *Roger Kubik, Pamela Lenth Ohrt, Cheryl Mason Dahlstrom, Mary McKinley Dinsdale, *Sharon Ann McKinley, *Walter Mochal, *Patti Morrison Kupka, *Carol Novotny Vokoun, Diane Nowotny Raftis, Sharon O'Connor Vandewalle, James Ohrt, *Dale Podhajsky, Mark Podhajsky, Ralph Riddle, *Judy Ross Martin, *Gene Rund, Joanne Rund Weaver, Charlene Sealock Kokotan, Ken Smith, *Dr. Bryce Staker, Raymond Stoakes, Vernon Strachota, *Robert Thompson Jr., Douglas Tuffree, *R. Sam Young.

Deceased class members: Richard Childs, William Garvey, E. Jane Kearney Svoboda, William Konicek Jr., Greg Logan, Barbara Paustian Overton, Nancy Sealock Trask, Larry Staker.

Class of 1957

*Bruce Altenhein, John Axon, *Roger Barge, *HW (Bill) Calderwood, Ronald Childs, *Marilyn Chizek, Beverly Creswell, Robert Dedic, Richard Dickey, Dr. Jane Earley, *Shirley Halupnick Austin, JoAnn Holst Kimberlin, Larry Kopriva, *Duane Lewis, Janet Luedtke Sauer, Larry Lund, *Marlene Mannel Beenken, *Dan Martin, Jaqueline Nagle Westbrook, *Donna Davis, *Elizabeth Pennell Tomlinson, *Stanley Podhajsky,*John Sternberg, *Leo Svoboda, David Vanicek, *Carol Weber Borden, Judith Shere, *Karla Yazarian, *Arleen Zhorne.

Deceased class members: Dennis Allen, Carolyn Crouse Karsten, Wayne Kos, Molly Martin Gray, J. Estle Mason Jr., Gary Podhajsky, Delores Pusteoska Kroeger.

Class of 1952

*R. Jean Alcorn Wellman, *Norma Barge Sturtz, Harold Blocker, Ray Burghart,Gerene Chizek Lassen, Pressley Cochran, Rex Hagedorn, Barbara Hanus Engel, James Herink, Alice Kupka Zimple, LaVonn Musfelt Messerly, Betty Paul Buchanan, Max Richmond, Margery Stevenson Wrage, Marilyn Strachota Draper.

Deceased class members: Loretta Brynes Hanus, Roger Dalziel, Hazel Drews Brandt, Norman Ewoldt, Stanley Eyres, Dale Halupnik, Doris Lundak, Willis Dean Kebschu, Teresa Kladivo Ahmad, Melvin Martin, Donald Miller, Janet Risvold Wisdom, Dean Staveley, Donald Vojtech, Crystal Wilson Crabtree, Dean Zimple.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web